Webmail Nedir?

Web site sahipleri Webmail ile kendilerine bir domain aldıklarında bu domain uzantısına sahip olan mail adresleri oluşturmalarını sağlayan bir sistemdir.

Webmail, kurumsal firmaların yazışmaları ve verileri alım-gönderim işleri için kullandığı bir mail sistemidir. Çoğu zaman bir firmanın internet sayfasındaki iletişim bölümüne girdiğinizde gmail, hotmail, yahoo gibi mail servislerini göremeyiz. Bunun yerine firmalar örneğin info@siteadresi.com gibi kendi alan adlarının uzantısına sahip olan mail adreslerini tercih ederler. Sadece info değil firma büyüdükçe farklı ön ekler kullanıldığını görebilirsiniz.

Maillerinizi Outlook / Thunderbird  gibi bir programla kendinize indirip sonradan okuyabilirsiniz, ya da web üzerinden istediğiniz her yerden okuyabilirsiniz.

Webmail’de bırakılan emailler, sizin posta kutunuzun kotasını kullanırlar. Yani, webmail’de çok miktarda posta biriktirirseniz, yeni posta gelemeyebilir – size mail gönderenlere “kota aşıldı” hatası gider.

Bu hatayı alamamak için emaillerinizi düzenli olarak silmeniz gerekmektedir. Bazen bu silme işlemini sizin yerinize size bu hizmeti sağlayan firma yapmaktadır. Ancak siz geriye dönük e-postalarınızı görebilmek için görmek için outlook,thunderbird gibi programlara maillerinizi indireiblir ve saklayabilirsiniz.

Web üzerinden okuyabilmek için ,   alan adınızın başına    “webmail.” sözcüğünü koyup, bu adrese bağlanmayı deneyiniz.

Yani,   www yerine,  webmail koyunuz.. Örneğin alan adınız    sirketim.com ise,    webmail.sirketim.com adresine bağlanınız.

Barındırmanız windows tabanlı bilgisayarlarımızda ise,  webmail yerine  “mail.” yazınız. mail.sirketim.com gibi.

Kaynaklar

www.kalfaoglu.net ve www.blog/isimtescil.net

Yorum yapın