Yeni fiber optik kablolar ile internet hızı rekoru kırıldı

Yeni fiber optik kablolar ile internet hızı rekoru kırıldı

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ihtiyaç duyulan internet hızları da büyük oranda arttı. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, kullanılan verilerin aktarılma hızları da büyük önem taşımaya başladı. Dünya genelinde birçok üniversite, daha hızlı internetin peşinde. Bu tutkuya, son zamanlarda kuruculuğunu Elon Musk’un yaptığı Starlink projesi de dahil. Şimdi ise, University College London (UCL) araştırmacıları internet hızı rekoru kırdı.

Testler UCL araştırmacıları, KDDI Research ve Xtera’dan oluşan bir ekip ile birlikte gerçekleştirildi.

Geliştirilen yeni fiber optik kablolar internet hızı rekoru kırdı

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, ihtiyaç duyulan hızlar da büyük oranda arttı. UCL mühendisleri tarafından geliştirilen yeni fiber optik kablolar ile birlikte, saniyede 178.000.000 megabit veri aktarım hızına ulaşılabildi. UCL’nin basın açıklamasına göre, ulaşılan bu hız Netflix’in tüm film, dizi ve belgesellerini bir saniyeden daha kısa sürede indirmek için yeterli.

Ulaşılan yeni internet hızı rekoru, Japonya’da gerçekleştirilen bir önceki rekordan 5 kat daha fazla.

Bu hızlara ulaşılmasını sağlayan teknoloji kısaca, araştırmacıların tipik olarak fiber optik kablolarda kullanılanlara kıyasla çok daha geniş bir dalga boyu aralığı kullanılmasıdır. Kullanılan spektrum bant genişliği ise 16.8 THz ve 4.5 THz olarak belirtildi. Bu hızlara çıkabilmek için ekip, takımyıldızlarından örnek aldıkları yeni bir geometrik şekillendirme metodu geliştirdi. Buna ek olarak, kapasitesi genişletilmiş veri şeritleri üzerindeki sinyal gücünü artırmak için birden fazla amplifikatör teknolojisi birleştirildi.

Bu yeni geliştirilen amplifikatör teknolojisini fiber kablolarda kullanmak, mevcut kablo döşemesinden çok daha az maliyete sahip.