SpaceX Starlink internet hız testleri ortaya çıktı!

 
SpaceX Starlink internet hız testleri ortaya çıktı!
 

Tesla ile otomobil sektörünün geleceğini baştan aşağı değiştirmeyi başaran Elon Musk’ın en çılgın projelerinden birisi de, Starlink. Hem büyük bir heyecana, hem de büyük tartışmalara neden olan projenin ilk sonuçları / internet hız testleri ortaya çıktı. Büyük bir heyecan diyoruz, zira dünya genelinde internet erişimini mümkün hale getirecek olan Starlink ile 1 Gbps hıza ulaşılması hedefleniyor.

Tartışmalara neden olan konu ise uzayı kirletmesi. Bugüne kadar 600 uydu gönderilmiş olsa da, Starlink projesi tam olarak faaliyete geçtiğinde 12 bin uydu ile çalışacak. Bunların uzayda bir uydu çöplüğü oluşturacağı dile getiriliyor.

 

SpaceX Starlink internet hız testleri şaşırttı!

İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılının sonuna doğru faaliyete geçmesi beklenen Starlink ile elde edilen internet hızları Speedtest.net aracılığıyla ortaya çıktı.

SpaceX Starlink internet hız testleri şaşırttı!

Reddit üzerinde paylaşılan test sonuçlarına baktığımızda elde edilen en yüksek skorun 60 Mbps indirme ve 17.70 Mbps yükleme hızı olduğunu görüyoruz. Ping süresi ise 42 ms seviyesinde. Hani, 1 Gbps hız? dediğinizi duyar gibiyiz, bu konuda endişelenmeye gerek yok. Zira henüz projenin ilk aşamasındayız.

Yukarıda belirttiğimiz üzere şu anda alçak dünya yörüngesinde sadece 600 uydu yer alıyor, 12000 uyduya ulaşıldığında proje tam olarak faaliyete geçecek. Yani 1 Gbps hıza ulaşmak için zamana ihtiyaç var. SpaceX Starlink internet hız testi sonuçları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?